KLIENT:

Randstad jest globalnym liderem branży HR specjalizującym się w usługach doradztwa personalnego i pracy tymczasowej. Wspiera ludzi i organizacje w osiąganiu ich prawdziwego potencjału, łącząc siły współczesnej technologii z pasją do człowieka. Bazując na swej ogromnej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu, Instytut Badawczy Randstad od 2010 roku realizuje projekt Monitor Rynku Pracy, zlecając regularne pomiary sytuacji rynkowej i tworząc w oparciu o nie kompleksowe raporty, które obrazują sytuację na rynku zatrudnienia w Polsce. Do 2024 roku zrealizowano już 54 edycje, z czego ostatnie 15 edycji odbyło się we współpracy z naszym Instytutem.

Nasze zadanie

W ramach badania cyklicznie pytamy reprezentatywną grupę 1000 osób pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnionych (o ile posiadają stałą umowę o świadczenie usług w jednej firmie) w wieku 18-64 lata o ich ostatnie doświadczenia związane z pracą. Pomiary realizujemy metodą CAWI, czyli przy pomocy wspomaganego komputerowo wywiadu realizowanego za pośrednictwem strony www. Kwestionariusz badań składa się z dwóch części: części 1. - obejmującej stały zakres zagadnień, związanych z rotacją pracowników w firmach, oceną ich szans na rynku pracy, ryzykiem utraty zatrudnienia czy poziomem satysfakcji zawodowej, by umożliwić śledzenie zmian na polskim rynku pracy w czasie. części 2. - skupiającej się na wybranych zagadnieniach związanych z trendami HR, istotnymi w danym okresie z perspektywy Klienta i rynku pracy. Świetnym przykładem może być 53 edycja Monitora, której druga część poświęcona została gorącemu tematowi wkraczania zmian technologicznych, w tym szczególnie AI do świata pracy: postawom pracowników wobec automatyzacji, robotyzacji i sztucznej inteligencji oraz poziomowi wsparcia pracodawców w związanej z tym aktualizacji kompetencji.

Zakres realizacji

Zakres realizacji

Próba / badana grupa

reprezentatywna próba 1000 osób pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnionych (o ile posiadają stałą umowę o świadczenie usług jednej firmie) w wieku 18-64 lata

Zakres realizacji

Metoda badawcza

ankieta CAWI realizowana z wykorzystaniem panelu internetowego Reaktor Opinii

Zakres realizacji

Termin realizacji badania

cykliczny pomiar raz na kwartał

Zakres realizacji

Cel

dostarczenie danych pozwalających na stworzenie kompleksowego raportu

Zakres realizacji

Tematyka

rynek pracy z perspektywy pracowników, ich mobilności zawodowej oraz rozwoju kariery z uwzględnieniem różnych aspektów (w tym płac)

Zakres realizacji

Wyzwania

pozyskanie jakościowych danych od osób zatrudnionych, spełniających odpowiednia kryteria

Wybrane statystyki z raportu

Efekt / Co zyskał klient?

Efekt / Co zyskał klient?

Dzięki cyklicznemu tworzeniu Monitora Rynku Pracy, wnoszącego cenną wiedzę do perspektywy polskiego pracodawcy, jak i pracownika, Randstad  podtrzymuje swój wizerunek eksperta i lidera branży HR na lokalnym rynku zatrudnienia. Współpraca z naszym Instytutem przy ostatnich edycjach raportu pozwoliła Klientowi na pozyskanie wartościowych, rzetelnych danych i utrzymanie wysokiego standardu merytorycznego projektu.