82%

respondentów

respondentów słyszało o pojęciu fake news

54%

respondentów

respondentów uważa, że Polska jest nieprzygotowana do odpierania cyberataków

64%

respondentów

respondentów uważa, że Rosja to kraj, który najczęściej dopuszcza się cyberataków na inne państwa

Niedawny cyberatak na Polską Agencję Prasową wstrząsnął mediami i opinią publiczną.

W związku z tym wydarzeniem, Instytut Badań Pollster przeprowadził badanie, aby dowiedzieć się, jak Polacy postrzegają ten incydent i kwestie związane z cyberbezpieczeństwem państwa.

Oto wnioski: 

📣 Ponad połowa respondentów słyszała o cyberataku na PAP, a 84% z nich uważa, że za tym atakiem stoi Federacja Rosyjska. 

 📱 82% respondentów słyszało o pojęciu fake news. 

 🧑🏻‍💻 34% badanych deklaruje, że często, a 14% zawsze lub prawie zawsze weryfikuje prawdziwość informacji znalezionych w Internecie. 

 💣 Według 64% respondentów, Rosja to kraj, który najczęściej dopuszcza się cyberataków na inne kraje. Chiny są na drugim miejscu (9%). 

 🚧 54% respondentów uważa, że Polska jest nieprzygotowana do odpierania cyberataków, a tylko 25% uznaje, że kraj jest do tego dobrze przygotowany.

Wyniki pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z cyberatakami i dezinformacją. Świadomość zjawiska fake newsów jest wysoka, a połowa respondentów deklaruje, że zdarza im się weryfikować informacje znalezione w sieci.

O badaniu

Informacje pochodzą z badania realizowanego w dniach 4-5.06.2024 roku metodą CAWI na próbie 1072, reprezentatywnej dla obywateli Polski w wieku 16+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

Kategorie

Wybrane wykresy:

realizacja