respondentów słyszało o pojęciu fake news
respondentów uważa, że Polska jest nieprzygotowana do odpierania cyberataków
respondentów uważa, że Rosja to kraj, który najczęściej dopuszcza się cyberataków na inne państwa
Niedawny cyberatak na Polską Agencję Prasową wstrząsnął mediami i opinią publiczną.
W związku z tym wydarzeniem, Instytut Badań Pollster przeprowadził badanie, aby dowiedzieć się, jak Polacy postrzegają ten incydent i kwestie związane z cyberbezpieczeństwem państwa.
Oto wnioski:
📣 Ponad połowa respondentów słyszała o cyberataku na PAP, a 84% z nich uważa, że za tym atakiem stoi Federacja Rosyjska.
📱 82% respondentów słyszało o pojęciu fake news.
🧑🏻💻 34% badanych deklaruje, że często, a 14% zawsze lub prawie zawsze weryfikuje prawdziwość informacji znalezionych w Internecie.
💣 Według 64% respondentów, Rosja to kraj, który najczęściej dopuszcza się cyberataków na inne kraje. Chiny są na drugim miejscu (9%).
🚧 54% respondentów uważa, że Polska jest nieprzygotowana do odpierania cyberataków, a tylko 25% uznaje, że kraj jest do tego dobrze przygotowany.
Wyniki pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z cyberatakami i dezinformacją. Świadomość zjawiska fake newsów jest wysoka, a połowa respondentów deklaruje, że zdarza im się weryfikować informacje znalezione w sieci.
Informacje pochodzą z badania realizowanego w dniach 4-5.06.2024 roku metodą CAWI na próbie 1072, reprezentatywnej dla obywateli Polski w wieku 16+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.